Page 1 of 1

10 Responses

 1. alban

  nje nga problemet kryesore mbetet perkthimi i kurani , ku perdoret gjuha arabe ne vend te shqipes ne nje shumice fjalesh, por me e rendesishmja nga ato eshte vete emri i Zotit, ku nuk perkthehet fare , vetem sa shkruhet me germa latine ajo qe ne arabisht eshte Allah dmth Zoti per ate gjuhe.kjo eshte nje shtremberim i madh i se vertetes dhe con ne konfuzione dhe ne mosperputhje me realen, me vete shkrimin. kur dihet qe gjuhet qe komunikojne me shpirtin jane ajo mentale dhe gjuha e nenes perderisa flasim per besimin dhe dihet se besimi i ka rrenjet ne shpirt. pra duke perdorur fjalen arabe Allah per Perendi, eshte ne vetvete nje kamuflim i se vertetes

 2. mirso

  se pari spo flet ti vet shqip, fjalet shqip ne tekstin tend; PROBLEMET(ngecjet),KONFUZION(habi-huti),REALEN(te verteten),KOMUNIKOJNE(NDERLIDHEN),MENTALE(mendore),KAMUFLIM(mbeshtjellje)ndersa per sa i perket emrit ALLAH (ZOT -PERENDI)jan 99emna te permendur ne KURAN tegjith i takojn KRIJUESIT ,te GJITHFUQISHMIT.por emri ALLAH eshte i vecant, ndersa edhe nje arab po e pyete qe ti jap dmth. emrit ALLAH ai do te te thot se ai emer eshte i vecant.te gjith emrat tjer mund te perdoren per te emruar femijt e tu , ndersa EMRIN ALLAH nuk ka pas, nuk ka, e as qe do te ket, njeri per tu emnu me kete emer.ne gjuhen shqipe kjo vecanti nuk gjindet per kete emer ,po te thuajsh ZOT(ZOTI) kete neve ne shqip e perdorim per te personifikuar (kallxue)edhe nje njeri si psh.–zoti ALBAN KRASNIQI–po ky ALBANI a eshte ZOT ??!epo asesi nuk bahet ALLAH ALBANI.nuk ka mundesi per nji gje te till. jan shum fjal dhe emrime ne arabisht qe nuk mund te pekthehen(mund te manipulosh me to ,po nuk do te jen kuptimplote)ja psh.fjala arabe HAMD (do te perkthehet FALEMNDERIMET MIRNJOHJET) po arabet kete fjal e perdorin vecanrisht per te faemenderuar ALLAHUN,ndersa per te falenderuar njerzit perdoret fjala SHUKREN .

 3. mirso

  A perkthehet emri JEHOVA??! eshte emer i paperkthyeshem eshte emr personal iZOTIT .

 4. Mirsad Basri Cuca

  se pari te flasish dhe te shkruash Ti vet shqip ZOTI ALBAN,emrimet ne tekstin tend*KONFUZION(habi-hutim)-REALEN(te verteten)-KOMUNIKOJN(merren vesht-ndernderlidhen)-MENTALE(mendore)-KAMUFLIM(fshehje-mbeshtjellje).ndersa sa i perket perkthimit te emrit ALLAH nuk e di por nuk besoj se dikush mund te te personifikoj me fjalet ALLAHU (ZOTI) ALBAN.ky emer eshte emer personal i Perendis.mund te thuhet ZOTI ALBAN por nuk mund te thuhet. ALLAHU ALBAN ngase TI nuk je ZOT apo ndoshta je ZOT???! pra shqipja nuk ka mundsi ta perkthej emrin ALLAH ngase ZOT ne SHqip perdoret edhe per personifikimin e njerzve nuk eshte emer i vecant per te kallzu(IDENTIFIKU)vetem dhe pervetem PERENDIN HYJNORE,ne KUR’AN jan te permendur 99 emra te PERENDIUT te te gjith te perkthyer ne SHqip;I GJITHFUQISHI,FUQIPLOTI;NGADHNJIMTARI,MESHIRUESI,etj. etj……kjo eshte e njejt me emrin e TIJ(PERENDIS)tek te KRISHTERET apo IZRAELITET ku emri personal JEHOVA nuk perkthehet,perkthehen emra te tjer te TIJ si I LARTMADHERISHMI etj.etj.por JO ALLAH dhe JEHOVA ,apo TI je i hidhruar se AI ALLAHU ka shum emra dhe te tegjith me kuptim akcion te vecant.nje musliman i devotshem nuk e permend TE LARTMADHRISHMIN vetem me emrin ALLAH por ne lutje (ZIKER-NJEHSIM-perkujtim)i perdor te gjith emrat e GJITHFALSIT(ALLAHUT)arabishtja ka fjal qe ne SHQIP nuk perkthen me plotkuptimshmenin e domosdoshme per ta kuptuar drejt qellimin e vertet te fjales.psh. fjala arabe HAMD eshte e perkthyer ne KUR’AN FALENDERIMET-MIRNJOHJET ne SHQIP ti falenderon sinjeriun ashtu edhe PERENDIN me te njajten fjal por nji arab nuk mund te perdor fjalen HAMD per te falemenderuar njerzit ngase ajo fjal eshte e rezervuar vetem dhe pervetem per te falenderuar PERENDIN,ndersa per te falenderu njerzit ne gjuhen arabe perdoret fjala SHUKREN.

 5. arjeta

  shum mireee

 6. emra shqip

  Kliko ne linkun per ta pare listen me me shume se 500 emra per meshkuj dhe femra.

 7. Tooth Numbering

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.

  1. Administratori

   specifically for what you need

 8. debt recovery

  I have read so many posts about the blogger lovers except this paragraph
  is truly a pleasant post, keep it up.

  1. Administratori

   thankyou man

Leave a Reply